książka "różnica"

(Rysunki / obrazy – Jacek Hajnos OP. Projekt książki i jej forma, w tym okładka i jej koncept, wybór papieru, layout oraz skład – Katarzyna Zapart)

„Różnica” to książka – album, zawierająca portrety i wypowiedzi bezdomnych, znalezionych na ulicach Krakowa przez Brata Jacka Hajnosa. Artysta w ten sposób chciał im przywrócić poczucie człowieczeństwa. Kilku sportretowanych wyszło z kryzysu i wiedzie teraz unormowane życie. Album zawiera 77 portretów; autor zauważył, że główną przyczyną bezdomności jest brak przebaczenia (należy przebaczać „nie 7, a 77 razy”).

W wyeksponowaniu portretów na okładce Katarzyna zawarła całą ideę projektu: osoby bezdomne są ludźmi takimi jak my i należy im się taka sama godność. Stąd motyw lustra.

Pozycja zdobyła wyróżnienie „Must Have” na Łódź Design Festival 2017. Była również prezentowana na wystawie „Polska. Rewolucja Graficzna.” w Échirolles (Francja), ukazującej najlepsze polskie projekty od 1950 roku.

galeria

o twórcy

katarzyna zapart

Ukończyła grafikę na UMCS w Lublinie (licencjat) i ASP w Krakowie (magister) ze specjalizacją w pracowni plakatu u prof. Piotra Kunce. Jej ulubioną fazą projektowania jest praca nad ideą i metaforą, dlatego Katarzynę najbardziej cieszy tworzenie plakatów (szczególnie teatralnych). Na drugim miejscu w kategorii przyjemności projektowania stawia logo. Plakatem zafascynowała się już jako dziecko, kiedy to podczas wakacyjnych wycieczek z rodziną do Krakowa pochłaniała wzrokiem świetne plakaty Górowskiego, Rosochy i Starowieyskiego w przestrzeni miejskiej. Zdobywczyni m.in. Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Plakat (2022) czy Nagrody miasta Krakowa za pracę dyplomową (seria plakatów teatralnych dla Teatru STU, 2014). Od zawsze fanka Stefana Sagmeistera. 

"Radość sprawia mi dobrze wykonany projekt, najlepiej jeśli służy wyższym celom. Poza tym bycie blisko Boga, morze, wiatr i piękno."
Katarzyna Zapart