Plac Zwycięstwa 2 czerwca 1979 r

Obraz powstał na podstawie dokumentalnej fotografii Chrisa Niedenthala wykonanej podczas uroczystej Mszy Świętej na Placu Zwycięstwa w momencie pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Wtedy to właśnie wypowiedziane zostały pamiętne słowa Ojca Świętego:

„Niech zstąpi Duch Twój!
I odnowi oblicze ziemi.
Tej Ziemi!”

technika

wymiary

cena

dostępność

galeria prac

o twórcy

MARCIN KĘDZIERSKI

Zadebiutował na przełomie wieku w latach 1998-2001. Interesuje się miastem i jego mieszkańcami. Banalne sceny warszawskie nadają egzystencjalnego charakteru prostym bohaterom jego obrazów. W 2004 r założył Grupę Miejską, komentującą życie miasta, a w 2014 Bractwo św. Franciszka, inicjatywę artystyczną mającą ambicje sięgać sfery mistycznej. Uważny obserwator ludzi, przyrody, w których poszukuje inspiracji i obecności Boga. Szczególnie ceni malarstwo Andrzeja Wróblewskiego, Edwarda Hoppera i Jarosława Modzelewskiego.

2 czerwca 1979 r. Pierwsza wizyta Papieża Polaka w kraju. Tłum na Placu Zwycięstwa wylewa się po horyzont. Prawdopodobnie byłem tam, ale gdzieś daleko z tyłu, pod drzewem w Parku Saskim. Jedno raczej pewne, niewiele zrozumiałem i nic nie zapamiętałem. Tylko ten tłum, wszędzie gdzie okiem sięgnąć tysiące odświętnie i jasno ubranych ludzi.

Marcin Kędzierski