technika

wymiary

cena

technika

wymiary

cena

portret trumienny
niebo / gehenna

Prace pochodzą z cyklu Portretów trumiennych, nad którymi artysta pracował w poprzednich latach. Cykl ten odnosił się do problematyki śmierci, niekoniecznie konkretnych osób, lecz niekiedy do szerszego zjawiska zdarzeń czy wypadków jakie przeszły przez naszą historię. Prace przywodzą na myśl pytania o sens życia i śmierci oraz refleksje nad życiem wiecznym.

galeria prac

o twórcy

Marek szary

Jego droga artystyczna łączy się ściśle z pracą zawodową jaką pełni na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. To właśnie tam przeszedł całą swoją karierę dydaktyczną: od stanowiska asystenta po nominację profesora zwyczajnego w 2014 roku. O licznych sukcesach mogą świadczyć m.in. Nagroda Główna w dziedzinie rysunku w konkursie „Człowiek – Bóg – Świat” (Przemyśl, 1988),  II Nagroda w dziale rysunku w III Ogólnopolskim Konkursie „Prowincja” (Włocławek, 1989), czy Grand Prix (Nagroda Prezydenta Miasta Radomia) w IV Triennale Autoportretu (Radom, 2003). Inspiracji szuka w literaturze, Piśmie Świętym i w wierze katolickiej. 
W życiu prywatnym mąż czterodzietnej rodziny, która niejednokrotnie pełni rolę modeli przy powstawaniu określonych dzieł malarskich i rysunkowych. Radość odnajduje m.in. w zadowoleniu wewnętrznym z pracy nad obrazem.

"Sztuka jest dla mnie drugą mową. Jest tym pięknym środkiem porozumienia między ludźmi, koniecznym wówczas gdy słowa mówione lub pisane wystarczyć nie mogą i stają się bezsilne."
Marek Szary