W domu II
Artystka nawiązała do ideii obrazów rozdwojonych, które pojawiły się jako reakcja na ikonoklazm panujący w Niderlandach w czasie reformacji tj. połączenie martwej natury ze scenami religijnymi.
Obraz jest pozornie rodzajem inwentaryzacji przedmiotów, które towarzyszą autorce, ale poprzez nie snuje refleksję na temat ewangeliczny.
Figura Maryji z małym Jezusem zajmuje najważniejsze miejsce i jest powodem światła w obrazie. Motyw kielicha napełnionego czerwonym winem jest nie tylko przywołaniem wydarzenia w Kanie Galilejskiej. Szklanka z czystą wodą nawiązuje do słów Chrystusa: kto spragniony jest, niech przyjdzie do Mnie i pije; przywołuje jednocześnie rozmowę Jezusa z Samarytanką przy studni. Ustawiona obok kielicha z czerwonym winem kojarzy się Krwią i Wodą , które wypłynęły z boku Jezusa. Tą częstą sytuację wizualną na stole, który stoi przed oknem z zewnętrznymi żaluzjami (stąd pasy w tle) w mieszkaniu artystki został wprowadzony do kompozycji, aby utrwalić to co najistotniejsze w codzienności. Figura Maryi z Jezusem (w rzeczywistości) stoi powyżej, na witrynie. Dzbanek i filiżanka akcentują wagę spotkania.
technika
- akryl,olej, płótno
wymiary
- 100x100 cm
cena
- 17 500 zł
dostępność
- Czekam tutaj
o twórcy
elżbieta wasyłyk
Malarka, poetka, teoretyk sztuki, dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureatka nagrody ZPAP 23 Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego w Szczecinie oraz Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego za całokształt pracy twórczej w dziedzinie sztuki. Twórczyni rozległej polichromii w kaplicy kościoła Bożego Ciała w Szczecinie, płócien dla kaplicy MB Saletyńskiej i polichromii w prezbiterium kościoła św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Autorka czterech tomików poezji. Jej prace znajdują się w m.in. w zbiorach Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach.
