Zwiastowanie

Tradycje wielu kultur podkreślały wspólny rytm jaja ze światem, Słońcem, płodnością, Zmartwychwstaniem, cyklicznością życia. To znak powrotu wiosny, domu i nadziei. Nieodłącznym symbolem zwiastowania jest również gołębica- pokój i łagodność. W Księdze Rodzaju, kiedy Noe poszukiwał suchego lądu po potopie, wypuścił z arki gołębicę. Ptak wrócił do niego  wieszcząc koniec powodzi i znak  nowego życia w przymierzu z Bogiem. Pracę interpretować można na wiele sposobów. To ręce matki czekające na cud, zmęczone dłonie oczekujące zmian,  Kościół wypatrujący Zmartwychwstania.

Z matrycy powstało tylko 10 prac. Zdjęcia przedstawiają pierwszą odbitkę.

Papier akwafortowy Fabriano Rosaspina bianco

 

technika

wymiary

cena

dostępność

galeria prac

o twórcy

monika przychodzeń

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Inspirują ją przypadkowe spotkania, nieśpieszne opowieści starszych pań o pierwszej miłości i ich skrzące się przy tym oczy, szybkie pogawędki w kolejce do warzywniaka… Największy wpływ jednak mają na nią swoje dzieci i ich nieskrępowana dziecięca wyobraźnia. Radość sprawiają jej proste rzeczy. Odżywa wiosną , stęskniona za smakami i zapachami.
Jeśli chodzi o sztukę to ekscytuje ją droga. Skończona ilustracja czy plakat są tylko jej zwieńczeniem.

Uczestniczka wielu wystaw i laureatka konkursów, m.in. 10. Ogólnopolskiego Konkursu na ilustrację do tekstu piosenki Jeremiego Przybory. Najczęściej tworzy książkowe ilustracje dziecięce oraz plakaty. 

 

"Moje prace zazwyczaj są symboliczne, to sprawia, że często do tematu podchodzę jak do łamigłówki, układanki. Dobrze czuję się więc w ilustrowaniu Pisma św. "
Monika Przychodzeń